Maciej Klima - Senator Rzeczypospolitej Polskiej

Informacje z Wieliczki:
<Zobacz też:

energia

powiat

miasto

brzesko

senat

sejm

UE

KATYN

alojzy

jeden z nas

Wojna w Ministerstwie Obrony Narodowej trwa
Szanowni Państwo,
zachęcam do zapoznania się z treścią informacji, która opisuje sytuację panującą w Ministerstwie Obrony Narodowej.

MON.jpgMON_2.jpgMON_3.jpg
Wysłano 25 Września 2013 przez M.K.
W Wierzchosławicach Prezydent RP Bronisław Komorowski odsłonił tablicę poświęconą Kapitanowi Adamowi Boryczka ps. Tońko
Senator Maciej Klima 18 września 2013 r. wziął udział w uroczystej Sesji Rady Gminy Wierzchosławice, która odbyła się w Centrum Kultury Wsi Polskiej im. W. Witosa w Wierzchosławicach. Podczas uroczystej sesji radni nadali tytuł Zasłużony dla Gminy Wierzchosławice Kapitanowi Adamowi Boryczka ps. Tońko. W uroczystościach wziął udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, który odsłonił tablicę poświęconą pamięci Adama Boryczki Dowódcy 6. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.
Wysłano 19 Września 2013 przez M.K.
Parlamentarzyści Solidarnej Polski apelują w sprawie przywrócenia dotacji z budżetu państwa dla wielickiej i bocheńskiej koplani
17 września 2013 r. w Bochni odbyła się konferencja prasowa z udziałem Senatora Macieja Klimy, Posła Jana Ziobro, Wicestarosty Bocheńskiego Tomasza Całki oraz Radnego Rady Gminy Bochnia Zbigniewa Bachmińskiego. Tematem przewodnim konferencji prasowej było nieuwzględnienie w projekcie budżetu państwa na rok 2014 dotacji dla Kopalni Soli "Wieliczka" i Przedsiębiorstwa Państwowego Kopalnia Soli "Bochnia".

Kronika Krakowska 17 IX 2013r. g.22.00
Wysłano 19 Września 2013 przez M.K.
Senator Maciej Klima gościem Radia Kraków 14.09.2013 r.
Porozumienie górali zasługuje na miano wyczynu tygodnia - mówili zgodnie w Radiu Kraków goście programu "Wyczyn i Blamaż Tygodnia". Po kilkunastu latach nieporozumień właściciele stacji narciarskich wreszcie się dogadali i teraz będą się wspólnie promować. Biorąc pod uwagę temperament górali można to potraktować niemal w kategorii cudu - mówił Maciej Klima, senator Solidarnej Polski: Jest to wspaniałe porozumienie, które może da przykład innym mieszkańcom Podhala, może nawet Małopolski. To wyjątkowa sytuacja - kilkanaście lat próbowano połączyć interesy różnych przedsiębiorców i wreszcie się udało. Teraz należy tylko trzymać kciuki.
Więcej dyskusji wywołała inna propozycja wyczynu, a mianowicie decyzja Jarosława Gowina o wystąpieniu z Platformy Obywatelskiej.
Odejście byłego ministra sprawiedliwości z PO mogłoby być uznane za wyczyn jedynie w kategorii "jak zmarnować swój potencjał" - mówił Janusz Sepioł, senator tej partii:
Jako historyk z wykształcenia chciałbym przypomnieć, że Platforma po raz pierwszy się odbiła w sondażach, gdy odszedł z niej Jan Rokita. Są takie sytuacje, kiedy może robi się bardziej pusto, ale jednocześnie robi się też jaśniej.

Goście programu nie byli tez zgodni w ocenie działań na rzecz walki ze smogiem w Krakowie. Jak tłumaczył Wojciech Kozak, wicemarszałek Małopolski z Polskiego Stronnictwa Ludowego, jeszcze w tym miesiącu na sesję sejmiku trafi uchwała o zakazie palenia w piecach węglem.:
Uchwała przewiduje pięcioletni okres przejściowy i ograniczenia w stosowaniu paliw stałych. W ciągu najbliższych 5 lat powinniśmy całkowicie zrezygnować z opalanie węglem i olejami ciężkimi - nie będzie natomiast zakazu palenia drewnem w kominkach.

Małopolscy politycy zgodni byli, że etykietka Krakowa, jako miasta nożowników bardzo szkodzi wizerunkowi. Z drugiej strony, goście programu podkreślali szybkość, z jaką zatrzymany został sprawca ubiegłotygodniowego zabójstwa przy ulicy Grodzkiej. Nie możemy pozwolić, żeby wieczory w Krakowie należały do bandytów - przekonywał Grzegorz Biedroń, przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Województwa Małopolskiego:
Policja w jakiś sposób ponosi odpowiedzialność za to, co dzieje się w Krakowie, natomiast ten problem musimy rozwiązać wszyscy. Miasto przyciąga miliony turystów, którzy także nocami muszą się czuć bezpiecznie.


Źródło: www.radiokrakow.pl
Wysłano 16 Września 2013 przez M.K.
10 - lecie powstania Wielickiego Oddziału Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna
Odpowiadając na zaproszenie Zarządu i Członków Wielickiej Służby Maltańskiej Senator RP Maciej Klima 15 września 2013 r. wziął udział w uroczystych obchodach Jubileuszu.

Uroczystym obchodom towarzyszyła sentencja "Obrona wiary, pomoc potrzebującym".

Obchody zainaugurowano mszą świętą w wielickiej Porcjunkuli a następnie przybyli goście udali się do ogrodów znajdujących się przy klasztorze oo. Franciszkanów w Wieliczce, gdzie odbyła się część oficjalna a tuż po niej liczne atrakcje mające propagować zdrowy styl życia oraz występy zespołów regionalnych.
Wysłano 16 Września 2013 przez M.K.
Kopalnia Soli „Wieliczka” oraz Przedsiębiorstwo Państwowe Kopalnia Soli „Bochnia” zostały pozbawione dotacji z budżetu państwa
Rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w projekcie ustawy budżetowej na 2014 rok nie uwzględnił dotacji m.in. dla wielickiej i bocheńskiej kopalni.

W 2013 r. straciła moc ustawa z dnia 17 lutego 2006 r. o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów, która gwarantowała zabezpieczenie odpowiednich kwot dotacji dla Kopalni Soli „Wieliczka” i Kopalni Soli „Bochnia”.

Proces legislacyjny nowej ustawy nie został jeszcze zakończony. W związku z tym projekt budżetu państwa na 2014 nie uwzględnia dotacji finansowych dla dwóch kopalni. To bezprecedensowa sytuacja, po raz pierwszy kopalnie nie otrzymają środków na zabezpieczenie zabytkowych wyrobisk.

W 2014 r. Kopalnia Soli „Wieliczka” na prace związane z bezpieczeństwem oraz zabezpieczeniem zabytkowych wyrobisk będzie potrzebować około 80 mln zł, a Kopalnia Soli „Bochnia” około 17 mln zł.

Okazuje się jednak, że prace nad nową ustawą z dnia 12 lipca 2013 r. o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów (m.in. kopalni Soli „Wieliczka” i kopalni Soli „Bochnia”) trwały blisko rok. Ustawa została skierowana do Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 2 września 2013 r. i czeka jedynie na jego podpis.

Ustawa z dnia 12 lipca 2013 r. o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów określa cel, zakres wykorzystania oraz sposób udzielania dotacji dla następujących podmiotów:
1. Przedsiębiorstwa Państwowego Kopalnia Soli „Bochnia” z siedzibą w Bochni;
2. Kopalnia Soli „Wieliczka” Spółka Akcyjna w Wieliczce;
3. Centralnej Pompowni „Bolko” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Bytomiu;
4. Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu


Przebieg procesu legislacyjnego ustawy z dnia 12 lipca 2013 r.
o dotacji dla niektórych podmiotów.

2012 r.

1 października projekt ustawy wpłynął do Sejmu
5 grudnia I czytanie w Komisji Gospodarki oraz Komisji Skarbu Państwa

2013 r.

11 marca wpłynęło stanowisko rządu RP w sprawie ustawy
7 marca prace w podkomisji
9 maja prace w komisjach
10 lipca II czytanie na posiedzeniu Sejmu
12 lipca III czytanie na posiedzeniu Sejmu
17 lipca Ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu
9 sierpnia Stanowisko Senatu
27 sierpnia Sprawozdanie z prac senackich komisji
30 sierpnia Rozpatrywanie na forum Sejmu stanowiska Senatu
2 września Ustawę przekazano Prezydentowi do podpisu


Pragnę podkreślić, że jako parlamentarzysta i mieszkaniec Wieliczki zamierzam zgłosić stosowne poprawki podczas prac nad projektem ustawy budżetowej na 2014 rok, będę również przekonywał pozostałych parlamentarzystów do poparcia zmian, które przywrócą finansowanie na dotychczasowych warunkach m.in. Kopalni Soli „Wieliczka” oraz Kopalni Soli „Bochnia”.

Zamierzam skierować do Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Donalda Tuska oświadczenie z prośbą o przedstawienie informacji o działaniach jaki zamierza podjąć rząd Rzeczypospolitej Polskiej aby zagwarantować finansowanie dla wielickiej i bocheńskiej kopalni.


Maciej Klima
Senator Rzeczypospolitej Polskiej
Wysłano 11 Września 2013 przez M.K.
7 września 2013 r. Kronika Krakowska. V Ogólnopolski Zjazd dla Dzieci z Miopatią Mitochondrialną, Zespół Leigha
Wysłano 10 Września 2013 przez M.K.
Rodzice dzieci chorujących na rzadką chorobę genetyczną Mitopatię Mitochondrialną, Zespół Leigha pozostawieni bez pomocy ze strony państwa
6 i 8 września 2013 r. w Wieliczce z inicjatywy Stowarzyszenia "Mali Bohaterowie" odbył się V Ogólnopolski Zjazd dla Dzieci z Mitopatią Mitochondrialną, Zespół Leigha. Patronat honorowy nad zjazdem objął Metropolita Krakowski Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz.

Mitopatia Mitochondrialna pod postaci zespołu Leigha ujawnia się zazwyczaj u dzieci w wieku od 3 do 24 miesięcy i postępuje gwatownie. Chory nie jest w stanie produkować ATP , które jest głównym źródłem energii w komórce. Objawami choroby są m.in.: obniżone napięcie mięśniowe, zaburzenia równowagi, koordynacji ruchów, padaczka, zaburzenia oddychania, zaburzenia widzenia.

W konferencji wziął udział Senator RP Maciej Klima, prof. dr hab. Ewa Pronicka z Instytutu "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka" z Warszawy, dr Piotr Zwoliński, Prezes Stowarzyszenia "Mali Bohaterowie" Jolanta Kuc oraz Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Coroczne spotkania w Wieliczce dają rodzcom i dzieciom możliwość wymiany doświadczeń, rozmowy z lekarzami i specjalistami w dziedzinie chorób rzadkich.

Rodzice i dzieci mają nadzieję, że już niedługo wejdzie w życie Narodowy Plan Chorób Rzadkich, który byłby wsparciem dla dzieci, które dzisiaj praktycznie nie istnieje.

Senator Maciej Klima podczas konferencji powiedział, że dyrektywa unijna zobowiązuje polski rząd do uregulowania strukturalnie kwestii chorób rzadkich do 2014 roku.

Nadzieją dla rodziców i dzieci jest nowy lek, którym są leczone dwie dziewczynki ze stowarzyszenia. Leczenie odbywa się w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Rzymie, rodzice wierzą, że w Polsce będzie on również dostępny dla wszystkich chorych dzieci.

image1.jpgimage005.jpgimage006.jpgimage007.jpgimage008.jpgimage011.jpg
Wysłano 10 Września 2013 przez M.K.
196. i 197. posiedzenie senackiej Komisji Ustawodawczej
10 września 2013 r. odbędą się dwa posiedzenia senackiej Komisji Ustawodawczej.
Wysłano 10 Września 2013 przez M.K.
V Ogólnopolski Zjazd dla Dzieci z Mitopatią Mitochondrialną Zespół Leigha
Senator Maciej Klima 7 września 2013 r. spotka się z rodzicami i dziećmi cierpiącymi na niezwykle rzadką chorąbę genetyczną Zespół Leigha. W miesiącu sierpniu Senator Maciej Klima spotkał się z przedstawicielami stowarzyszenia "Mali Bohaterowie" aby wesprzeć ich działania o przywrócenie refundacji na lek o nazwie Idebenone. W tej sprawie została podjęta interwencją skierowana do Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza.

160350_plakat.jpg
Wysłano 06 Września 2013 przez M.K.

<< Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 Następna >>

Content Management Powered by CuteNews

Maciej Klima - Senator Rzeczypospolitej Polskiej (c)