Maciej Klima - Senator Rzeczypospolitej Polskiej

Informacje z Wieliczki:
<Zobacz też:

energia

powiat

miasto

brzesko

senat

sejm

UE

KATYN

alojzy

jeden z nas

Czy Policjanci zmuszeni są opłacać składki na ubezpieczenie typu casco (AC) policyjnych radiowozów z własnej kieszeni?
O stanie bezpieczeństwa państwa decydują dobrze kierowane, wyposażone, przygotowane służby i instytucje odpowiedzialne za rozpoznanie zagrożeń wewnętrznych oraz zewnętrznych. O skuteczności funkcjonariusza Policji decydować będzie oddanie służbie, wyszkolenie oraz sprzęt, którym on dysponuje. Jeżeli chodzi o dwa pierwsze punkty odniesienia to z całą pewnością można powiedzieć, że Policjantom niczego nie brakuje.

W przypadku sprzętu sprawa mocno się komplikuje, gdyż zaniedbania sięgają kilku lat wstecz. I nie chodzi tu o zaniedbania proceduralne Policji a ignorowanie sygnałów płynących ze środowiska służb mundurowych o potrzebie zwiększenia nakładów finansowych na doposażenie bądź podniesienie standardów sprzętu służbowego.

Znamienitym przykładem potwierdzającym to o czym piszę wyżej jest obecnie kwestia dotycząca polis ubezpieczeniowych policyjnych radiowozów. Otóż okazuje się, że uszkodzenie radiowozu na służbie jest czymś niedopuszczalnym chociażby z tego powodu, że pojazdy te posiadają ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) ale brak im ubezpieczenia typu casco (AC).

Podjęcie brawurowej akcji pościgu gdzie w grę wchodzi wysoki poziom ryzyka może zakończyć się niepowodzeniem, Policjanci zwłaszcza ci z dłuższym stażem odpuszczą w takiej sytuacji, uczeni doświadczeniem wiedzą doskonale, że ewentualne szkody powstałe w radiowozie z ich winy będą musieli pokryć sami.

Pewnego rodzaju rozwiązaniem, a właściwie wyjściem z patowej sytuacji są ubezpieczenia Policjantów na własną rękę. Na rynku pojawiły się firmy, które za przystępną cenę oferują tego rodzaju produkty ubezpieczeniowe, jednak w tym przypadku Policjanci muszą pokrywać składki z własnej kieszeni.

Niedawno głośno było o tym, jak w pewnym mieście Policjanci otrzymywali aneksy do umów, z których wynikało, że pokrywają szkody w sprzęcie służbowym. Wśród funkcjonariuszy powstała obawa, że będą musieli zwracać do stu procent wartości uszkodzonego sprzętu.

Taki stan rzeczy jest niedopuszczalny, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę wysokość zarobków Policjantów w stosunku do realnej wartości samochodów służbowych.

W tym przypadku uchylenie winy funkcjonariusza ma nastąpić po dokładnym zbadaniu przyczyny wypadku, gdzie przede wszystkim prowadzone będzie postępowanie wyjaśniające czy działał w warunkach dopuszczalnego ryzyka. Rozwiązanie mocno nieczytelne i rodzi sporo wątpliwości na gruncie prawnym.

Policjantom na dzień dzisiejszy pozostaje jedynie czekać i liczyć na to, że Pani Prezes Rady Ministrów Ewa Kopacz dostrzeże ten problem. Obecny rząd najwyraźniej próbuje milczeć na temat skali problemu, organizując co rusz różnego rodzaju imprezy z udziałem Policji pozostawiając kluczowe problemy ważne z punktu widzenia służb mundurowych na boku. Profesjonalnie działający Policjant nie może dokonywać wyborów między sprzętem służbowym a zdrowiem lub życiem człowieka.

Maciej Klima
Senator RP
Wysłane 27 Sierpnia 2015 przez mklima
Content Management Powered by CuteNews

Maciej Klima - Senator Rzeczypospolitej Polskiej (c)