Maciej Klima - Senator Rzeczypospolitej Polskiej

Informacje z Wieliczki:
<Zobacz też:

energia

powiat

miasto

brzesko

senat

sejm

UE

KATYN

alojzy

jeden z nas

Bezpieczeństwo polskiego sektora bankowego
Obecnie dziewięć grup kapitałowych, które są właścicielami bądź głównymi udziałowcami polskich banków posiada w swych portfelach greckie papiery skarbowe.

Szacuje się, że ich łączna wartość obecnie wynosi blisko 17 miliardów euro. Polskie banki nie mają obligacji Grecji, lecz aż 9 z nich jest kontrolowane przez zagraniczne grupy kapitałowe, zaangażowane w greckie papiery.

Należy pamiętać, że do francuskiego Credit Agricole należy Lukas Bank, do Societe Generale należy Eurobank, na polskim rynku działa też Deutsche Bank, a holenderski Rabobank jest właścicielem BGŻ.

ING to ING Bank Śląski, UniCredito posiada Pekao SA a belgijski KBC Bank, jest właścicielem Kredyt Banku. Instytucje te posiadają greckie papiery o wartości 17 mld euro. Nie jest również żadną tajemnicą, że instytucje finansowe posiadające greckie obligacje od miesięcy gromadzą rezerwy finansowe by ewentualnie zachować płynność w sytuacji gdy Ateny ogłoszą upadłość.

Taki scenariusz będzie miał swoje przełożenie również na sytuację w Polsce. Kredytów będzie mniej i z pewnością będą droższe. Natomiast same banki o ile przetrzymają bankructwo Grecji to niektóre z nich mogą zmienić właścicieli.

Według ekspertów polski system bankowy jest bezpieczny a my możemy spać spokojnie. Zastanawiam się tylko na jaką pomoc możemy liczyć w przypadku gdy zagraniczne instytucje finansowe zaczną mieć problemy?

Maciej Klima
Senator RP
Wysłane 04 Września 2015 przez mklima
Content Management Powered by CuteNews

Maciej Klima - Senator Rzeczypospolitej Polskiej (c)